F-35’LER İÇİN 500 MİLYONLUK FÜZE ALACAK

16 Kasım 2022 Çarşamba   13:09

Norveç, F-35 savaş uçakları için füze satın almak üzere ABD ile 500 milyon dolar değerinde rekor düzeyde bir sözleşme imzaladı.

Norveç Savunma Bakanlığı, Norveç'in F-35 savaş uçakları için AMRAAM-D havadan havaya füzeler satın almak üzere ABD ile yaklaşık yaklaşık 500 milyon dolar değerinde rekor bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, yaptığı açıklamada "Bu hem Norveç'in savunma kabiliyeti hem de Norveç-ABD iş birliği açısından çok önemli bir anlaşma" ifadelerini kullandı. Bakan, "Norveç'in de artık bu tür gelişmiş füzelere erişimi olmasından ve F35'in potansiyelini ortaya çıkaracak ve savunma kabiliyetimizi güçlendirecek orta menzilli havadan havaya füzeler tedarik ediyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi. Gram, bunun, günümüzün güvenlik politikaları açısından önemli olduğunu belirterek, füzelerin 2028 yılına kadar teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Bununla birlikte AMRAAM-D'nin Norveç'e ait savaş uçaklarının önümüzdeki yıllarda kullanacağı 'birincil silah' olacağı ve bunun, 'ülke tarihindeki en büyük silah alımı' olduğu belirtildi.Sayfa Adresi: http://www.haberair.com/haber/f-35ler-IcIn-500-mIlyonluk-fuze-alacak/62825