AirFrance
ANA SAYFA HAVACILIK HABERLERİ SAVUNMA TURİZM TÜRKİYE'DEN DÜNYADAN VİDEOLAR
sabiha gokcen
THY UZAKTAN ÇALIŞMAYI NE ZAMANA KADAR UZATTI ?
THY UZAKTAN ÇALIŞMAYI NE ZAMANA KADAR UZATTI ?
O PİLOTLAR VE MÜDÜRE HAPİS CEZASI
O PİLOTLAR VE MÜDÜRE HAPİS CEZASI
DİJİTAL COVID SEYAHAT KARTI UYGULAMASI
DİJİTAL COVID SEYAHAT KARTI UYGULAMASI
İNGİLTERE'DE TÜRKİYE TATİL REZERVASYONLARI ARTTI
İNGİLTERE'DE TÜRKİYE TATİL REZERVASYONLARI ARTTI
Saudia
19 Şubat 2021 Cuma - 08:50

TARİHİ İNİŞTEN İLK FOTOĞRAFLAR GELDİ

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Temmuz 2020'de Mars'a gönderdiği Perseverance (Azim) adlı uzay aracı yedi aylık yolculuğunu tamamladı... Bugüne dek başka bir gezegene gönderilen en gelişmiş araç olan Perseverance, Jezero Krateri'ne indi

TARİHİ İNİŞTEN İLK FOTOĞRAFLAR GELDİ

Gezici araç ve küçük bir helikopter, yanıt bekleyen meşhur soruyu yanıtlamak için fırsat sunacak: Başka bir gezegende hayat var mıydı?

ABD'den 30 Temmuz'da uzaya fırlatılan Perseverance uzay aracı TSİ 23.55'te Kızıl Gezegen'e teker koydu. NASA uzmanları tarafından "7 dakikalık dehşet" olarak nitelendirilen süreç sonunda Perseverance 20 bin kilometreyi aşkın hızla girdiği atmosferden yüzeye ulaştığı an itibarıyla hızı yürüme hızına düşerek inişi başarıyla gerçekleştirdi.

İŞTE DAKİKA DAKİKA PERSEVERANCE'IN YOLCULUĞU

00.22 - HELİKOPTER BUGÜN ÇALIŞACAK

Bilim insanı Mimi Aung, Perseverance'ın kargosunda bulunan Ingenuity (Maharet) adlı helikopterin yarın çalışacağını açıkladı. Önümüzdeki 30 gün içerisinde Mars zemininden yüksek kalitede fotoğraflar sağlaması beklenen beş uçuş misyonu planlandı. Mimi Aung, "Uçabilmek (Mars'ta) uçurum gibi ulaşılması zor yerlere gidebilmemizi sağlayacak" dedi. Aung'a göre bu gelişme oyun değiştirici olacak.

00.12 - KONTROLLERİ YAPIYOR

Zemin Misyon Müdürü Jessica Samuels, Perseverance'ın şu anda iniş sonrası her şeyin işlevsel olduğundan emin olmak için kritik kontrolleri yaptığını açıkladı. Samuels, "Hepimiz çok heyecanlıyız, sabredemiyoruz" dedi.

00.10 - GELECEK MİSYONLAR İÇİN KEŞİF

NASA yetkilisi Steve Jurczyk, "Büyüleyici" açıklaması yaptı. Jurzcyk, bir uzay aracının Mars'a inmesi yolundaki zorluğun koronavirüs tedbirleri nedeniyle daha da güçleştiğini söyledi. Dünyanın izlediği operasyonun bir parçası olan Jurczyk, Perseverance'ın gelecek misyonlar için izci gibi hareket edeceğini ifade etti.

00.05 - İNİŞTEN SONRA İLK TWEET

Perseverance uzay aracının Twitter hesabından ilk paylaşım geldi. NASA'dan atılan mesajda, "Mars'ta güvendeyim. Perseverance sizi her yere götürecek" ifadesi kullanıldı.

00.01 - İLK FOTOĞRAF GELDİ

Perseverance adlı uzay aracının Mars'tan çektiği ilk fotoğraf geldi. Akabinde ikinci fotoğraf da Dünya'ya ulaştı. Kamera lenslerinin iniş nedeniyle tozlu olduğu görülüyor.

23.55 - MARS'A İNİŞ GERÇEKLEŞTİ

Perseverance hesaplandığı gibi tam olarak 23.55'te Mars'ın yüzeyine başarıyla indi. Başarılı iniş Jezero Krateri'nden Dünya'ya gönderilen radyo mesajıyla teyit edildi. NASA kontrol merkezinden alkışlar yükseliyor.

23.48 - VE BAŞLADI

Kritik süreç başladı, Perseverance Mars atmosferine girdi.

1970'lerden bu yana ABD'nin ilk kez Mars'a gönderdiği uzay aracı, Mars'a indiğinde 470 milyon km yolculuğu tamamlamış olacak.

Görev kontrol merkezinden bir hatırlatma: NASA, Perseverance'la teması kaybedebilir, fakat böyle olsa bile araç güvenle Mars zeminine inebilir.

23.00 - 7 DAKİKALIK DEHŞET İÇİN GERİ SAYIM

Her şeyin yolunda gitmesi kaydıyla Perseverance'ın Mars yüzeyine inmesiyle sonuçlanacak '7 dakikalık dehşet' süreci için geri sayım başladı. Son bir saat... Dünya'dan Mars'a radyo sinyalinin ulaşması için 11 dakika gibi bir süre gerekiyor. Bu nedenle araç inişi kendi kendine gerçekleştirilecek ve Dünya'dan insan müdahalesi olmayacak.

22.40 - ALIŞTIĞIMIZ GÖRÜNTÜLER GELMEYECEK

Dünyayı kasıp kavuran corona virüsü (koronavirüs) Perseverance'ı da etkilemiş durumda. Her şey yolunda gitse bile misyon çalışanlarının neşeyle birbirlerine sarılmalarını beklemeyin. Bugün Covid-19 tedbirleri kapsamında kontrol odasında sadece olmazsa olmaz NASA çalışanları olacak.

 

 

ADI NEREDEN GELİYOR?

Türkçede Azim/Sebat anlamına gelen gezici aracın adı nereden geliyor? Virginia'da yaşayan 13 yaşındaki Alexander Mather adlı bir öğrenciden... Mather araca isim vermek için açılan kompozisyon yarışmasını kazandı. Kompozisyonda Mather, "Mars yolunda birçok engelle karşılaşacağız. Fakat sebat edebiliriz. Millet olarak değil insanlar olarak vazgeçmeyeceğiz" yazmıştı.

 

PERSEVERANCE’IN ÖZELLİKLERİ NELER?

Ortalama bir otomobil büyüklüğünde (3 metre boyunda, 2,7 metre genişliğinde, 2,2 metre yüksekliğinde) ve 1025 kilogram ağırlığında bir araç olan Perseverance “çok misyonlu radyoizitop termoelektrik jeneratör” adı verilen bir enerji kaynağı sayesinde hareket ediyor. Bu jeneratör plütonyumun radyoaktif bozunmasıyla ortaya çıkan ısı enerjisini elektriğe dönüştürerek uzay aracını hareket ettiriyor.

PERSEVERANCE NE YAPACAK?

Perseverance’ın görevi, Mars’ta eğer varsa, geçmişte yaşamış mikroskobik canlıların izini sürmek. 1970’lerde gerçekleştirilen Viking misyonlarından bu yana doğrudan “biyolojik imza” arayan ilk NASA misyonu Perseverance olacak.

Perseverance Mars’ta bulunan Jezero Krateri’ni en az 1 Mars yılı boyunca (Dünya zamanıyla yaklaşık 687 gün) boyunca inceleyecek. Ardından 2030’lı yıllarda yeniden Dünya’ya dönecek. NASA Jezero Krateri’nden elde edilecek verilerin Burdur’da bulunan Salda Gölü’nden alınan örneklerle kıyaslanacağını, Salda’nın Mars’ı daha iyi anlamamızı sağlayacağını da duyurdu.

Kaya ve toprak parçalarını toplayarak Dünya’ya gönderilmek üzere tüplere doldurup Mars yüzeyine bırakacak olan uzay aracı, aynı zamanda Kızıl Gezegen’in jeolojik yapısını inceleyerek, gelecekte Mars’a inecek astronotların, atmosferdeki karbondioksitten oksijen üretip üretemeyeceklerini test edecek. Perseverance’ın hazırladığı tüpler ise NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından 2026’da Mars’a gönderilmesi planlanan daha küçük bir araç tarafından buradan alınacak ve Dünya’ya getirilecek.

PERSEVERANCE’IN KARGOSUNDA NELER VAR?

Ingenuity (marifet, hüner): Mars’ta uçabilecek şekilde tasarlanmış ilk mini helikopter. 1,8 kilogram ağırlığındaki Ingenuity, atmosferi Dünya’nın atmosferinin yüzde 1’i yoğunlukta olan Mars’ta test uçuşları yapacak. (Atmosfer yoğunluğunun düşük olması kalkışı zorlaştıran bir faktör.) 13 megapiksellik kamerasıyla renkli fotoğraflar da çekecek olan Ingenuity’nin uçuşları Ay’ın ötesine yapılacak insanlı uzay misyonları için önemli bilgiler sağlayacak.

Mastcam-Z: Yüzeydeki mineralleri incelemek için kullanılacak gelişmiş bir kamera sistemi.

MEDA: İspanya’nın ürettiği sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, basınç, nem ve toz ölçümleri yapan bir sensör.

MOXIE: Astronotların Mars karbondioksitini oksijene dönüştürüp dönüştüremeyeceklerini anlamak için tasarlanmış bir deney seti.

PIXL: Kimyasal elementleri tanımlamak için bir röntgen sprektrometresi ve kaya ve toprak dokularının yakından fotoğraflarını çeken bir kamera.

RIMFAX: Norveç’in ürettiği bir yeraltı radarı. RIMFAX, yüzeyin altındaki jeolojik yapının haritasını çıkaracak.

SHERLOC: Spektrometreler, bir lazer ve bir kamera kullanarak suyun değiştirdiği organik ve mineral bazlı kalıntıları avlayacak.

SuperCam: Bir kamera, lazer ve spektrometreler kullanarak kayaları ve toprağı inceleyip organik bileşikler arayacak.

PERSEVERANCE’IN CURIOSITY’DEN FARKI NE?

Perseverance doğrudan canlı izlerini arayan bir Mars misyonu. NASA’nın 2000’lerde Kızıl Gezegen’e gönderdiği Spirit (ruh), ve Opportunity (fırsat) gibi misyonlar, Mars gezegeninin insanlar için yaşanabilir olup olmadığının anlaşılmasına odaklanıyordu. Son olarak 2012 yılında NASA’nın Mars’a gönderdiği ve o dönem çok büyük heyecan yaratan Curiosity (merak), su izleri bulmuştu.

Gale Krateri’ne iniş yapan Curiosity, birkaç yıl içinde Mars yüzeyindeki toprak ve kayaları kazarak milyarlarca yıl öncesinden kalma akarsu izleri tespit etmişti. Ancak özellikle lastik sisteminde yaşanan bazı sorunlar Curiosity’nin araştırmalarına sekte vurmuştu. Perseverance tasarlanırken, Curiosity’nin yaşadığı bu zorluklardan çıkarılan dersler, yol gösterici oldu. Baş mühendis Adam Steltzner, gazetecilere yaptığı açıklamada Perseverance’ın daha sağlam lastiklerle donatıldığını açıkladı. Ayrıca Perseverance’ın “eli” diyebileceğimiz kısmı daha büyük ve ağır cisimleri daha güçlü tutabilecek bir biçimde tasarlandı. Onun dışında iki uzay aracı görünüş itibarıyla birbirine çok benziyor.

BİLİM İNSANLARI NEDEN MARS’TA CANLI İZİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR?

Mars, bugün soğuk ve kurak bir gezegen. Atmosferi de gezegenin yüzeyini kozmik radyasyona karşı koruma konusunda çok yetersiz. Ancak milyarlarca yıl önce daha nemli ve yoğun bir atmosfere sahipti. Çamur birikintileri gibi kanıtlar, yüzeyde çok çok eski zamanlarda su olduğuna işaret ediyor. Su Dünya’daki yaşamın temeli olduğu için önemli bir gösterge.

Curiosity, ayrıca 3 milyar yaşındaki birikim kayalarda organik moleküller de keşfetmişti. Ancak bu moleküllerin bir canlı formunun kaydı mı, bir tür yiyecek mi yoksa biyolojik süreçlerle hiç alakası olmayan bir iz mi olduğu henüz net değil.

MARS’A GİDEN DİĞER ÜLKELER NE AMAÇLIYOR?

Perseverance, Mars’ta kendisini yalnız hissetmeyecek. Ona Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hope (umut), adlı uzay aracıyla Çin’in Tianven-1 (cennete sorular) isimli araçları eşlik edecek. Araçların üçü de Dünya ile Mars arasındaki mesafenin en kısa olduğu andan faydalanmak için aynı dönemde yola çıktı. Diğerlerinin aksine yüzeye inmeyip yörüngeye oturan Hope’un amacı Mars’ın atmosferini inceleyerek Kızıl Gezegen’deki suya ne olduğunu anlamak. Tianven-1 bir aksilik olmadan Mars yüzeyine inebilirse, kayaların mineral yapısını inceleyip su buzu arayacak.

 
TÜRKİYE F-35 PROGRAMINDA KALMAK İÇİN 750 BİN DOLARA LOBİ ŞİRKETİ TUTTU
 
QATAR AIRWAYS’TEN ‘SIFIR TEMAS-ZERO TOUCH’ TEKNOLOJİSİ
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
MARS'A İNMESİNE SAATLER KALDI
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Perseverance adlı ...
AIRBUS UZAY TEKNOLOJİSİ MARS’A ULAŞTI
NASA’nın Perseverance uzay aracı Perşembe günü (yarın) Kızıl gezegenin ...
ABD F-35'LERİN GÖSTERİLERİNİ KISITLAYACAK
ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, onarım sürelerinin uzun sürmesi nedeniyle ...
 
HELİKOPTERİN PİLOTU SUÇLANDI
NBA yıldızı Kobe Bryant'ın hayatını kaybettiği helikopter kazasında pilot suçlandı
"AŞI PASAPORTU" KONUSUNDA ANLAŞTILAR
İsrail ve Yunanistan başbakanları "yeşil aşı pasaportu" konusunda anlaştıklarını ...
İNGİLTERE'DE OTELLERDE KARANTİNA UYGULAMASI 15 ŞUBAT'TA BAŞLIYOR
İngiltere hükümeti, koronavirüs vakalarının yaygın olduğu ‘kırmızı liste’deki ...
 
ALMANYA LİVERPOOL'A ÜLKEYE GİRİŞ İZNİ VERMEDİ
Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu'nda Leipzig'e konuk olacak Liverpool'a Alman hükümetinden vize çıkmadı
NASA MARS PROJESİNDE NÜKLEER ROKET KULLANABİLİR
2035'e kadar Mars'a astronot göndermeyi hedefleyen Amerikan Havacılık ...
DUBAİ’DE AŞI LOJİSTİK BİRLİĞİ
Dubai, COVID-19 Aşılarının, Emirates Üzerinden Gelişmekte Olan Ülkelere ...
 
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA HABER AIR
kargo
TWITTER'DA HABER AIR
ÇOK YORUMLANANLAR
Haber Air
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri